Tuesday, July 28, 2009

Learn to do the Can Can


For all you Puget Sound readers, it is the season and I am now available to teach canning classes!

Classes are fun, informative, hands-on and when you leave with those beautiful jars you have canned you will be so proud of yourself you will want to run right home and buy a box of peaches or tomatos and can for your family.


Ultimate Private Lesson

I will provide you with a list of canning equipment before the class and will come and do a home consultation before the class. The consultation will involve checking your supplies to be sure you have everything you will need and to look at your kitchen to determine the most efficient way to do canning.

The all day class will be in your kitchen so you learn to can in your home environment. I will will guide you through both hot water canning and pressure canning. We will can food of your choice that your family will enjoy. You will have my undivided attention and opportunity to pick through my vault of experiences. Cost $175

Blue Ribbon Canning Beginner Class

In my home or your choice we will learn to can high acid foods with the hot water canning method using USDA standards. All equipment and produce will be provided. Hands on class for minimum of 6 students. All ages welcome. Cost $50 per student
Next scheduled class August 15th 9 am

Blue Ribbon Canning Advanced Class

In my home or your choice we will learn to can low acid foods with a pressure canner safely using USDA standards. All equipment and produce will be provided. Hands on class for minimum of 6 students. All ages welcome. Must have attended beginners class. Cost $50
Next scheduled class August 22 9 am (follow-up to 8/15 class)

Frugal Canning Blog Special

Since free is one of my favorite words, if you sign up 5 of your friends or family to take the beginners class your class will be free! This is the frugal way to go!

Specialty Classes

Classes can be designed to can seasonal produce, meat, fish or poultry, pickles, or one pot meals. A minimum of 6 students with cost $50 per student
Email me at abigailhad7@comcast.net for more information

2 comments:

Jane said...

Fabulous site....keep it up!

margearm said...

great sounding courses - you need to write a book!